Vi respekterar din integritet 

Göteborg-Mölndal Seniornet (GMSeniorNet) skyddar dina personuppgifter och arbetar aktivt för att du ska få en så bra upplevelse som möjligt på vår webbplats. Vi använder cookies för att skydda dina data, samt för att anpassa tjänster som kursbokning, mötesanmälan mm.

Search - EasyDiscuss
Sök - Frågor & Svar
Sök - Föreningsmöten
Sök - Artiklar/Nyheter
Sök - Taggar

Vi har 237 besökare och 2 medlemmar online

KURSPROGRAMMET
Behöver du veta lite mer om din smarta mobil?

I våra kurser lär vi oss att hantera vardagstekniken. Installera appar. Inställningar i olika operativsystem. Molnettjänster, Använda Apples olika produkter och tjänster. Och mycket mer!

SUPPORT
Supporthjälp. Alla dagar. Dygnet runt!

Besök vår support fredagar 09:00 - 12:00. Start 1 februari. Eller! Varför inte kontakta supportteamet genom vårt supportformulär. En digital tjänst öppet dygnet runt. Inte längre bort än din dator. Självklart måste du vara medlem.

MEDLEM
Värdefull gemeskap

Att vara medlem i vår ideella förening ger dig möjlighet att hänga med i vår digitala värd. Vi hjälps åt att hantera de möjligheter som samhället erbjuder. Och ibland kräver.
Däremot är vi inte bra på utflykter och gammeldans.

GMS - PLAY
Informativa videosekvenser för självstudier

GMS - PLAY erbjuder våra medlemmar och besökare instruktions och utbildningsvideo. De flesta är egenproducerade.

MÅNADSMÖTE
Sista tisdagen i månaden träffas vi för information

Våra möten är välbesökta. Alltid med ett aktuellt IT-tema. Två timmar av nyttig information och gemenskap.
Gammeldans och utflykter finns inte på programmet.

previous arrow
next arrow
Slider

Allmänna villkor - Dataskyddsförordningen (GDPR nr 2016/679)

Göteborg-Mölndal Seniornet, nedan kallad GMSeniorNet, är personuppgiftsansvarig för behandlingen av de personuppgifter som du delar när du:

  • Blir medlem i vår ideella förening
  • När du som medlem anmäler dig till någon av våra kurser eller föreningsmöten.

Vilka personuppgifter behandlar vi när du blir medlem?
Direkt i samband med du bli medlem förser du oss med vissa personuppgifter. När du sedan kommit igång med anmälningar till våra kurser, månadsmöten etc genereras ytterligare information. Göteborg-Mölndal Seniornet vidtar lämpliga tekniska och organisatoriska säkerhetsåtgärder, för att säkerställa att din information skyddas från att obehöriga får del av den. Endast föreningens administratör, kassör och personuppgiftsansvarig har tillgång till all den information du lämnat till oss.

Registreringens ändamål
Enligt gällande dataskyddsreglering får personuppgifter bara samlas in för ”särskilda, uttryckligt angivna och berättigande ändamål.” Personuppgifterna får sedan inte behandlas på ett sätt som är oförenligt med dessa ändamål. Dessutom måste man också ha stöd i dataskyddsreglering för att hantera personuppgifter, ett sådant stöd kallas för rättslig grund.

GMSeniorNet registrerar personuppgifter och annan information om våra medlemmar i den utsträckning det behövs för att GMSeniorNet ska kunna fullfölja åtaganden gentemot dig som medlem, samt ge dig bästa möjliga upplevelse av både våra studiecirklar, nyhetsbrev, supportärenden och vår hemsida. Det behövs för att vi ska kunna identifiera dig, administrera medlems och- kursavgifter, administrera anmälan till kurser, föreningsmöten och nyhetsmail (vilket du kan avregistrera dig från). GMSeniorNet är personuppgiftsansvarig för dessa uppgifter.

Vi behandlar även uppgifter som vi från tid till annan separat samlar in från dig, exempelvis genom att du väljer att svara på ett frågeformulär som vi har skickat till dig.
Vi behandlar data för att utveckla, optimera och hantera vår verksamhet i form av våra kurser, sammankomster samt vår medlemsupport. I detta syfte kan vi även komma att sammanställa statistik för analysbehov.

Vilka delar vi personuppgifter med?
De flesta ideella föreningar har någon form av medlemsmatrikel. Så även vår förening. Alla medlemmar kan, efter säker inloggning, söka och ta del av övriga medlemmars namn, adress, telefon och e-postadress. Dock ej födelsedatum. Vidare kan alla medlemmar, efter säker inloggning, ta del av deltagarlistor till våra kurs och föreningsmöten.

Till vem lämnas uppgifterna ut?
Under vissa omständigheter kan vi komma att dela med oss av information om dig till andra vilket vi närmare beskriver nedan.

GMSeniorNet samarbetar med Studieförbundet Folkuniversitetet i Göteborg. I samband med kursstart lämnas kursdeltagarnas namn, adress, telefon, epost och födelsedata (xxxx-xx-xx) till Folkuniversitetes studieservice.

GMSeniorNet erhåller föreningsbidrag från Göteborg Stad. Göteborg Stad äger rätt, vid exempelvis revision, till full insyn i vårt medlemsregister och deltagarlistor för våra sammankomster.

Hur länge sparar vi dina personuppgifter?
GMSeniorNet sparar dina uppgifter så länge det finns en Medlemsrelation och är nödvändigt för att uppnå de ändamål som beskrivs i detta dokument. Vid medlemskapets upphörande raderar GMSeniorNet alla personuppgifter. Kursernas deltagarlistor arkiveras digitalt i tre år efter avslutad vår, respektive hösttermin. Deltagarlistor från våra föreningsmöten raderas i samband med övergång till nytt kalender/verksamhetsår.

Vilka rättigheter har du?
Varje enskild medlem kan själv, efter inloggning, kontrollera sina egna personuppgifter, samt ombesörja ändringar av uppgifter som är felaktiga, ofullständiga eller missvisande. Uppgifter utöver vad varje enskild medlem själv kan ta del av, registreras ej. 

Acceptera - Allmänna villkor
Vaje ny medlem, måste i samband med medlemsanmälan godkänna dessa allmänna vilkor, för att en korrekt medlemsanmälan skall kunna genomföras.

Om du vill veta mer
Har du frågor om behandlingen av personuppgifter, behöver hjälp med att ändra felaktiga uppgifter kan du kontakta oss via e-post på admin@gmseniornet.se


Vad är cookies och hur använder vi cookies?
GMSeniorNet hemsida innehåller så kallade Cookies. Cookies är en liten textfil som placeras på datorn av en webbserver och fungerar som ett ID-kort. Cookies möjliggör att hemsidan kommer ihåg viktig information som gör ditt besök på hemsidan bekvämare. Liksom de flesta andra hemsidor, använder GMSeniorNet cookies för att förbättra din internetupplevelse på följande sätt:
• Du har loggat in på webbplatsen och skall därigenom slippa logga in på varje ny sida du besöker.
• Hjälpa dig att hålla reda på vilka eventuella studiecirklar du är på väg att boka.
• Räkna antalet användare och trafik. Genom att förstå hur webbplatsen används kan vi utveckla och förbättra den.
• Anpassa vår webbplatstjänster så att du får den information som som är relevant för dig.
• Samla in och analysera beteendedata baserat på användning av webbplats och tjänster i syfte att förbättra användarupplevelsen.

Det finns två typer av cookies och på GMSeniorNet webbplats används båda. Den ena typen, som kallas för Permanent Cookie, sparar en fil som ligger kvar på besökarens dator. Den används till exempel för att kunna anpassa en webbplats efter besökarens önskemål, val och intressen samt för statistikuppföljning. Den andra typen kallas Session Cookie. Under tiden en besökare är inne på en webbsida, lagras den temporärt i minnet i besökarens dator. Session Cookies försvinner när du stänger din webbläsare. Om du inte vill ta emot cookies kan du i din webbläsare ändra inställningar för cookies, och du kan även spärra cookies. Observera att om du spärrar cookies kommer du inte kunna använda alla funktioner på GMSeniorNet hemsida.


Stor nyhet för alla medlemmar i vår förening som använder Apples produkter, typ Mac-datorer, iPhone, iPad med mera. Idag beslutade styrelsen att köpa in

Mojave är ett helt nytt macOS som släpptes i slutet av september i år. Här följer några av nyheterna. Innan du uppgraderar! Ta reda på

Det är allmänt känt att internet används flitigt av personer som inte alltid har goda avsikter. Vi har genom historien sett många exempel på detta.

 

 


Alltid aktuella IT-nyheter från välkända tidskrifter

Öppnas i ny flik. Gratis information med mycket reklam

PC för alla

Köpguide: Vi guidar dig till rätt laptop och processor

Det är inte alltid lätt att veta vilken dator man ska slå till på. I den här artikeln reder vi ut de olika processorbegreppen samt guidar dig i djungeln av bärbara datormodeller.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 17 jan 2019


Stor jämförelse: Bästa abonnemanget för studenten

Ska du plugga i höst? Betala inte för mycket för telefonin, här är operatörerna med bästa erbjudandena för studenter.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 16 jan 2019


MacWold

Färre nyanställningar hos Apple efter sviktande Iphone-försäljning

Enligt Bloomberg kommer Apple dra ner på antalet nyanställningar inom vissa avdelningar på företaget. Orsaken är den sviktande Iphone-försäljningen.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 17 jan 2019


Tim Cook skriver krönika i Time – efterfrågar amerikansk gdpr

Amerikanska kongressen bör under 2019 införa långtgående lagstiftning för att skydda den personliga integriteten, skriver Apples vd i Time.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 17 jan 2019


Mac Guider

30 kortkommandon som förenklar livet med din Mac

Har du svårt att hitta rätt kortkommandon efter flytten från pc? Är du rutinerad Mac-användare men har dålig koll på kortkommandon? Här är tipsen för dig!
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 16 jan 2019


Guide: Så gör du för att enklast koppla Iphone och Ipad till tv:n

Har du en video på surfplattan eller mobilen som du vill visa på en stor skärm? Så här kopplar du in din Iphone eller Ipad till en tv eller projektor.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 19 dec 2018


Mobilnytt

Microsoft tar hem storaffär med apoteksjätte – 380 000 anställda får Office 365

Microsoft har tecknat ett sjuårigt molnavtal med den globala apotekskedjan Walgreens – där denna ska migrera största delen av sin it-infrastruktur till Microsofts plattform Azure.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 16 jan 2019


Usel start på 2019 för mobilbranschen: "Längesen det kom något med wow-faktor"

Året har inletts med vinstvarningar från flera av världens största smartphone-tillverkare – och mycket talar för att 2019 blir ett trist år för branschen. Analytiker talar samstämmigt om brist på innovation och nya banbrytande funktioner.
GMSeniorNet - Nyhetsflöde

Publicerad: 15 jan 2019


Copyright © 2004 - 2019 GMSeniorNet. All Rights Reserved.

Göteborg-Mölndal Seniornet
Stockholmsgatan 16A
416 70  Göteborg
Org.nr. 802419-4774