seniorer, it-förening, seniornet, datakurser för seniorer, IT för seniorer
Logga in  \/ 
x
x
x
Bilagor PDF-format
Sök - Kursprogrammet
Sök - Föreningsmöten
Sök - Artiklar/Nyheter
Sök - Frågor o Svar
Sök - GMS VIDEO
Slide background

Sommar!

Ha en skön

Önskar vi våra medlemmar och besökare

I början av november fick vi klartecken från Google Inc. om godkännande av det så kallade Google Suite. G Suite är webbaserade tjänster från Google som är speciellt anpassade för företag, skolor med mera.

G Suite innehåller bland annat funktioner för e-post, videomöten, kalender, textdokument, presentation, kalkyl och formulär.

G Suite med utbildningsportalen ”Classroom” är numera en integrerad del av domänen GMSeniorNet.se. Kurser i Google Foto och Google Drive är i skrivande stund under planering. På GMS-VIDEO finns en del användbara videosekvenser. Klicka här >>

Datasalen - WorkShop
Som tidigare meddelats kommer datasalens datorer att få ett lyft. WorkShop, som funnits med sedan föreningen bildades, kommer att delvis förändras. Namnet WorkShop ersätts med Support. En del fredagar kommer att helt reserveras för "APP-Fredag". Vid några andra tillfällen kommer vi att spränga in MAC-Support. Bra för de medlemmar som har en Mac-dator. På APP-Fredagar är du välkommen med din smartphone för råd och dåd.

Håll gärna koll på vår kalender. Till kalendern klicka här >>

 

Vi i styrelsen önskar alla våra medlemmar och besökare en riktigt God Jul & Nyårshelg.

Ett stort tack för att du bidrager till en trivsam stämning i vår förening. 

Styrelsen

GMSeniorNet
Göteborg-Mölndal Seniornet 

PS. Vi ses på månadsmötet tisdagen den 30 januari. Då blir det en rejäl genomgång av vårens kursprogram. Läs vidare >>