Vi respekterar din integritet 

Göteborg-Mölndal Seniornet (GMSeniorNet) skyddar dina personuppgifter och arbetar aktivt för att du ska få en så bra upplevelse som möjligt på vår webbplats. Vi använder cookies för att skydda dina data, samt för att anpassa tjänster som kursbokning, mötesanmälan mm.

Sök - GMS-FORUM
Sök - Frågor & Svar
Sök - Föreningsmöten
Sök - Artiklar/Nyheter
Sök - Taggar

Försommar 2018

Jag har precis avslutat en kurs som handledare i Google Foto. En kurs på tre tillfällen där vi bland annat lärt oss att skanna in bilder från ett fotoalbum med googleappen ”Fotoscanner”. Visst är det så att de flesta av oss har gamla album stående i bokhyllan. Att skanna in bilderna och ”lägga dom i molnet” är ett smart sätt att bevara sina fotominnen.

Enkelt att visa, både på dator, surfplatta och sin smarta telefon. Inte nog med det! Att dela ett album till sina nära är hur smidigt som helst. Visst fordrar proceduren med skanning, sortering och delning, både tålamod och tid. Bra att lägga en viss del av sin tid på apparnas inställningar och möjligheter. Problemlösningar ger oss en god intellektuell stimulans.

Det var enklare för 10 år sedan.
- Hur ska man kunna regera ett land som har 246 ostsorter? sa Charles de Gaulle en gång i tiden. Idag när vi har flera enheter av surfplattor, smarta mobiler och datorer, med olika operativsystem, är det inte helt enkelt att vara handledare. - Hur skall man kunna hålla en kurs med 10 olika enheter?”

Handledarträff/Våravslutning
Tisdagen den 22 maj träffades föreningens handledare för planering av höstens kurser. Denna gång kryddade vi träffen med en delikat vårbuffé. Vilket uppskattades av oss alla. Tre nya kurshandledare hälsade vi välkomna i gänget.

Detta var Kicki Roihas första handledarträff i egenskap av ansvarig för handledarna. En synnerligen välplanerad och lyckad träff.

Höstens kurser
I skrivande stund ligger de flesta av höstens kurser på plats. Någon enstaka kurs återstår att schemalägga. Kursutbudet blir en fin mix av smarta mobiler, surfplattor och olika datorprogram. iPhone – GRUND får en nystart, Att arbeta i molnet och iPad, är två nya kurser.

I god tid innan kursprogrammet öppnas för bokning, får alla medlemmar information med ett nyhetsmail.

Hemsidan
Vi kan glädja oss åt att vår hemsida har nu över 100 000 unika besökare/år.

GDPR
Ingen har väl undgått den nya dataskyddsförordningen (GDPR) som trädde i kraft den 25 maj i år. Vår förening har varit väl förberedd och allt finns på plats sedan en bra tid tillbaks.

Trevlig sommar
Vi i styrelsen önskar alla våra medlemmar, kaffegruppen och handledarna en riktigt skön och berikande sommar.
Vi ses på månadsmötet den 28:e augusti. Så som seden bjuder står höstens kurser överst på agendan.

Thomas Bengtsson
Ordförande


Copyright © 2004 - 2019 GMSeniorNet. All Rights Reserved.

Göteborg-Mölndal Seniornet
Stockholmsgatan 16A
416 70  Göteborg
Org.nr. 802419-4774