Vi respekterar din integritet 

Göteborg-Mölndal Seniornet (GMSeniorNet) skyddar dina personuppgifter och arbetar aktivt för att du ska få en så bra upplevelse som möjligt på vår webbplats. Vi använder cookies för att skydda dina data, samt för att anpassa tjänster som kursbokning, mötesanmälan mm.

Sök - GMS-FORUM
Sök - Frågor & Svar
Sök - Föreningsmöten
Sök - Artiklar/Nyheter
Sök - Taggar

Månadsmötet - maj 2017

Vårens sista månadsmöte kom drygt 50 medlemmar och besökare.

Efter välkomsthälsning av föreningens ordförande Thomas Bengtsson tog Christer Björstad, ansvarig för föreningens utåtriktade verksamhet, över. Christer hade lagt ut lappar på borden och ville att vi alla skulle fylla i önskemål om kommande ämnen på våra månadsmöten. Samt önskemål om innehåll i vårt cirkelprogram. Resultatet av denna enkät ser du i slutet av denna artikel.

Alazar Keiredin från Macforum gav oss intressant inblick i Apples värld. Alazar inledde med att presentera Macforum. Företaget är en av Sveriges ledande Apple-återförsäljare med butiker, auktoriserad service, utbildningar, företagslösningar och konsult. Utöver Apples sortiment och tillbehör erbjuds kunskap inom it-lösningar, appar och företagstelefoni. Macforum bedriver även en omfattande utbildningsverksamhet.

Alazar gick lugnt och metodiskt igenom Apples produkter. Vid köp av en Mac-dator följer mycket mjukvara med på köpet. Bland annat programvara för ordbehandling. kalkyl, presentation och bildbehandling. Inga extra köp och onödiga installationer fordras. Egentligen är man igång i ett nafs.

Vid frågan hur många som har en iPhone, var det förvånansvärt många medlemmar som räckte upp handen.
Alazar berättade ingående om fördelarna med Apple-TV.

Efter pausen med kaffe och läcker ostfralla visade Alazar oss enkelheten och finesser med just hanteringen av bilder. Bilder som lagras i molnet (iCloud). Här kan man även lagra sina övriga dokument. 5 GB ingår när man skapar ett så kallat iCloud-konto. För endast SEK 9.-/månaden får du hela 50 GB lagringsutrymme.
Vid den avslutande frågestunden var frågorna många. Kloka frågor och kloka svar.

Thomas tackade Alazar med blommor och önskade oss alla närvarande en riktigt fin sommar.


Sammanfattning av de närvarande medlemmars önskemål om innehåll i studiecirklar och månadsmöten

Önskemål om höstens cirklar:
1. Iphone och iPad
2. Android
3. Datorteknik
4. Excel-grund
5. Google Photo
6. Internet och tjänster i molnet.
7. Fotoredigering, Bildspel, videoredigering
8. Släktforskning i Mac
9. Göra en egen app.
10. Grundkurs PC.

Förslag till höstens månadsmöten:
1. Ta upp nya produkter, ny teknik som hela tiden kommer.
2. Info om olika spel på datorer, smarta telefoner och plattor.
3. Mer info från styrelsemöten.
4. Inhämta mer synpunkter från medlemmarna.
5. Vilka appar vi medlemmar använder. Tipsa varandra.
6. Ordning och reda i datorn. Datasäkerhet. Uppdateringar.
7. Föreläsare om fotografering.
8. Apple TV eller Cromecast ?
9. Förklara hur t.ex. AirPlay fungerar.
10. Lagra foto i ICloud, Dropbox eller Google Photo ?
11. Överföra bilder från systemkamera till Iphone?
12. Externa föreläsare.

Övrig synpunkt:
1. Ha en idé låda där vi medlemmar kan lägga en idé lapp.


Copyright © 2004 - 2019 GMSeniorNet. All Rights Reserved.

Göteborg-Mölndal Seniornet
Stockholmsgatan 16A
416 70  Göteborg
Org.nr. 802419-4774